Bergshamra, Mora

© OpenStreetMap

Bergshamra, Mora

Norrtälje
Badstatus Bra val idag

Ingen aktiv badavrådan

Vattentemperatur nu Temperatur saknas

Ingen mätning tillgänglig Rapportera en mätning

Väder idag 16 °C

Klart · Vind 3,1 m/s

Läget på plats Ingen färsk rapport

Var först med att rapportera

Badläget idag

Det ser ut att vara ett bra badval idag

Uppdaterat 13 jul 2026
BadstatusBra val idag

Ingen aktiv badavrådan

Vattentemperatur nu

Ingen aktuell mätning

Väder idagVäderdata saknas

Se väder i detalj längre ned

Läget på platsIngen färsk rapport

Trängsel, parkering, kö eller andra observationer. Var först med att rapportera.

Ingen aktiv badavrådan är registrerad. Senaste vattenprovet är positivt bedömt. Vattentemperaturen är badvänlig för många. Kontrollera gärna de senaste besöksrapporterna precis innan du åker.

Bedömning: Mycket hög säkerhet
Vattenkvalitet och provresultat
Senaste vattenprovet Tjänligt
Provtaget13 jul 2026 Temperatur vid provtagning18,0 °C Algstatus vid provtagningIngen blomning Väder vid provtagningViss molnighet
🦠 E. coli 2 cfu/100 ml Inom tjänligt intervall

Tjänligt ≤100 · Anmärkning 101–1000 · Otjänligt >1000

🧫 Intestinala enterokocker <10 cfu/100 ml Inom tjänligt intervall

Tjänligt ≤100 · Anmärkning 101–300 · Otjänligt >300

Värdena beskriver förhållandena vid provtagningstillfället. Aktuella badvarningar och senare besked har alltid företräde.

Temperaturhistorik
Verifierade prov och observationer 23 maj 2022–13 jul 2026
TemperaturhistorikAlla giltiga temperaturkällor
20 observationer
23,0° 18,8° 14,5° 10,3° 6,0° jun 2022 jul 2023 jul 2024 jul 2025 jul 2026 20 jun 2022 00:00 · 18,0 °C · HaV · provtagning 18 jul 2022 00:00 · 22,0 °C · HaV · provtagning 15 aug 2022 00:00 · 22,0 °C · HaV · provtagning 22 maj 2023 00:00 · 14,0 °C · HaV · provtagning 19 jun 2023 02:00 · 17,0 °C · HaV · provtagning 17 jul 2023 00:00 · 20,0 °C · HaV · provtagning 14 aug 2023 00:00 · 19,8 °C · HaV · provtagning 20 maj 2024 00:00 · 7,9 °C · HaV · provtagning 17 jun 2024 00:00 · 14,8 °C · HaV · provtagning 8 jul 2024 00:00 · 17,8 °C · HaV · provtagning 15 jul 2024 00:00 · 20,5 °C · HaV · provtagning 12 aug 2024 00:00 · 17,5 °C · HaV · provtagning 19 maj 2025 02:00 · 9,0 °C · HaV · provtagning 16 jun 2025 02:00 · 19,0 °C · HaV · provtagning 14 jul 2025 02:00 · 19,0 °C · HaV · provtagning 11 aug 2025 00:00 · 19,0 °C · HaV · provtagning 18 maj 2026 02:00 · 11,0 °C · HaV · provtagning 15 jun 2026 02:00 · 18,0 °C · HaV · provtagning 13 jul 2026 02:00 · 18,0 °C · HaV · provtagning 13 jul 2026 02:00 · 18,0 °C · HaV · provtagning
20Verifierade observationer
100 %Tjänliga bedömda prov
0Positiva algobservationer
16,8 °CMedeltemperatur vid prov
Senaste två årenFaktiska provvärden
Senaste 8 registrerade prov
Vattenprover under de senaste två åren
ProvdatumBedömningE. coliEnterokockerTemperaturAlgstatus
13 jul 2026 Tjänligt =2 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 18,0 °C Ingen blomning
15 jun 2026 Tjänligt =61 CFU/100 ml =20 CFU/100 ml 18,0 °C Ingen blomning
18 maj 2026 Tjänligt =12 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 11,0 °C Ingen blomning
11 aug 2025 Tjänligt =1 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 19,0 °C Ingen blomning
14 jul 2025 Tjänligt =6 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 19,0 °C Ingen blomning
16 jun 2025 Tjänligt =15 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 19,0 °C Ingen blomning
19 maj 2025 Tjänligt <10 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 9,0 °C Ingen blomning
12 aug 2024 Tjänligt =1 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 17,5 °C Ingen blomning
Visa äldre provhistorik
Äldre vattenprover
ProvdatumBedömningE. coliEnterokockerTemperaturAlgstatus
15 jul 2024 Tjänligt =35 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 20,5 °C Ingen blomning
8 jul 2024 Tjänligt <1 CFU/100 ml =10 CFU/100 ml 17,8 °C Ingen blomning
17 jun 2024 Tjänligt =9 CFU/100 ml =20 CFU/100 ml 14,8 °C Ingen blomning
20 maj 2024 Tjänligt <16 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 7,9 °C Ingen blomning
14 aug 2023 Tjänligt =4 CFU/100 ml =10 CFU/100 ml 19,8 °C Ingen blomning
17 jul 2023 Tjänligt =4 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 20,0 °C Ingen blomning
19 jun 2023 Tjänligt =7 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 17,0 °C Ingen blomning
22 maj 2023 Tjänligt <1 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 14,0 °C Ingen blomning
15 aug 2022 Tjänligt =4 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 22,0 °C Ingen blomning
18 jul 2022 Tjänligt =2 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 22,0 °C Ingen blomning
20 jun 2022 Tjänligt =10 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 18,0 °C Ingen blomning
23 maj 2022 Tjänligt <1 CFU/100 ml <10 CFU/100 ml 11,0 °C Ingen blomning
Rapportera temperatur

Verifierad platsinformation

Fakta om Bergshamra, Mora

Grunduppgifter som finns registrerade för badplatsen.

Typ av badHavsbad
Hitta hitBergshamra, Mora på kartan
Visa koordinater59.63366, 18.66484

Uppgifterna hämtas från badplatsens verifierade källdata. Saknade uppgifter visas inte.

Badväder vid Bergshamra, Mora

16°C · Klart

Klart och omkring 16 °C just nu, måttlig vind, ingen betydande nederbörd väntas idag.

Svalare väder idag
Temperatur16°C-4,6° sedan igår
Vind3,1 m/s från sydväst Sydväst · 235°Byar 6,7 m/s
Nederbörd idag0,0 mmSenaste 24 timmarna: 1,5 mm
UV-index5,5Måttligt

Under dagen

07 16°
3,1 SV 0
09 18°
2,9 SV 0
11 20°
3,8 SV 0
13 22°
3,8 SV 0
15 23°
4,4 V 0
17 23°
4,3 V 0
Visa full väderprognos
Känns som13°C
Luftfuktighet65 %
Soluppgång06:26
Solnedgång23:16
Lufttryck1011 hPa
VindriktningSV · 235°

De närmaste dagarna

Idag15–23°C0,0 mm regn
I morgon12–21°C0,0 mm regn
måndag13–23°C0,0 mm regn
Förklaring för badbesöketVad dagens förhållanden kan innebära
Måttligt UV-index

Dagens högsta UV-index är 5,5. Vatten, tunna moln och ett parasoll ger inte ett fullständigt skydd mot UV-strålning.

Förstå UV-index →
Måttlig vind vid badplatsen

Vinden är sydvästlig. Vid öppna eller vindutsatta kustbad kan vinden ge mindre vågor och påverka det översta vattenlagret. Byvinden kan nå 6,7 m/s och vara betydligt starkare än medelvinden.

Förstå vind och byvind →

Förklaringarna bygger på väderprognos och eventuella besöksrapporter. De säger inte något om vattenkvaliteten och ersätter inte en bedömning på plats.

Prognos från SMHI · UV och kompletterande värden från Open-Meteo · uppdaterad 1 augusti 07:00 · prognospunkt vid badplatsen. Väderprognosen säger inte något om vattenkvaliteten.

Vattenkvalitet

↻ Senast hämtad från HaV: 2026-07-30 21:27

Långsiktig vattenkvalitet

Bygger på flera badsäsonger och beskriver kvaliteten över tid. Den ändras inte av en tillfällig avrådan eller ett enskilt prov.

🟢
Utmärkt vattenkvalitet

Badplatsen har den högsta långsiktiga klassningen i HaV:s data. Klassningen bygger på flera badsäsonger och kan därför skilja sig från det senaste enskilda provet.

★★★★★
Utmärkt kvalitet

Klassning för 2025

Historiska klassningar

2025 ★★★★★ Utmärkt kvalitet
2024 ★★★★★ Utmärkt kvalitet
2023 ★★★★★ Utmärkt kvalitet
2022 ★★★★★ Utmärkt kvalitet
Så ska den långsiktiga klassningen tolkas

Den här delen visar badplatsens långsiktiga klassning och historiska utveckling över flera badsäsonger. Senaste vattenprov och aktuella badvarningar visas högre upp på sidan.

Långsiktig klassning Bygger på resultat från flera badsäsonger och beskriver den generella kvaliteten över tid.
Historiska klassningar Visar hur den officiella klassningen har utvecklats mellan olika år.

Vanliga frågor om Bergshamra, Mora

Hur ser läget ut vid Bergshamra, Mora idag?

En aktuell uppgift visar algblomning eller cyanobakterier. Undvik vatten med synliga ansamlingar och följ informationen på plats. Senaste tillgängliga vattentemperatur är 18,0 °C. Kontrollera tidsangivelserna på sidan eftersom läget kan ändras snabbt.

Hur är vattenkvaliteten vid Bergshamra, Mora?

En aktuell uppgift visar algblomning eller cyanobakterier. Undvik vatten med synliga ansamlingar och följ informationen på plats. Senaste registrerade bakterieprov är bedömt som tjänligt, men det utesluter inte en aktuell algpåverkan.

Vad är vattentemperaturen vid Bergshamra, Mora?

Vid den senaste officiella provtagningen den 13 juli 2026 var vattentemperaturen 18,0 °C. Temperaturen kan ha ändrats sedan dess.

Finns aktuella besökarrapporter från Bergshamra, Mora?

Det finns inga registrerade rapporter från den senaste veckan. Besökare kan rapportera trängsel, parkering och andra aktuella förhållanden.

Är Bergshamra, Mora barnvänligt?

Det finns ingen tydlig barnvänlig markering i publicerade uppgifter. Bedöm alltid platsen utifrån sällskapets behov.

Finns toalett vid Bergshamra, Mora?

Toalett framgår inte som tillgänglig i publicerade uppgifter.

Finns parkering vid Bergshamra, Mora?

Parkering framgår inte som tillgänglig i publicerade uppgifter.

Finns brygga eller badstege vid Bergshamra, Mora?

Brygga eller badstege framgår inte tydligt i publicerade uppgifter.

För webbplatsägare

Visa badinformation på din egen webbplats

Visa alltid den senaste badinformationen för Bergshamra, Mora på din webbplats. Widgeten uppdateras automatiskt och är kostnadsfri.

CampingHotellKommunMediaFörening
Skapa widget för Bergshamra, Mora
Besökarnas betyg

Vad tycker besökarna?

☆☆☆☆☆ Inget betyg ännu 0 betyg
Bilder från besökare

📸 Badplatsen

Bestående bilder som visar stranden, bryggor, gräsytor och service.

📸

Inga badplatsbilder ännu

Var först med en bild som visar hur badplatsen ser ut.

Badplatsbilder är permanenta och blandas aldrig med aktuella kö-, trängsel- eller parkeringsbilder.

Vill du förstå badvattnet bättre?

Fördjupa dig i information som är relevant för just den här badplatsens aktuella underlag.

Se all kunskap om badvatten →
Verifierad historik

Förändringar över tid

Historiska källvärden och verkliga förändringar visas med ursprunglig tidpunkt och tydlig källa.

  1. Historiskt vattenprovHistorisk källdata · HaV historiskt prov

    Bergshamra, Mora

    Officiellt provresultat: Tjänligt.

    E. coli2 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
    Enterokocker<10 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
  2. Historiskt vattenprovHistorisk källdata · HaV historiskt prov

    Bergshamra, Mora

    Officiellt provresultat: Tjänligt.

    E. coli61 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
    Enterokocker20 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
  3. Historisk provtemperaturHistorisk källdata · HaV temperatur vid provtagning

    Bergshamra, Mora

    11,0 °C18,0 °C
  4. Historiskt vattenprovHistorisk källdata · HaV historiskt prov

    Bergshamra, Mora

    Officiellt provresultat: Tjänligt.

    E. coli12 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
    Enterokocker<10 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
  5. Historisk provtemperaturHistorisk källdata · HaV temperatur vid provtagning

    Bergshamra, Mora

    19,0 °C11,0 °C
  6. Historiskt vattenprovHistorisk källdata · HaV historiskt prov

    Bergshamra, Mora

    Officiellt provresultat: Tjänligt.

    E. coli1 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
    Enterokocker<10 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
  7. Historiskt vattenprovHistorisk källdata · HaV historiskt prov

    Bergshamra, Mora

    Officiellt provresultat: Tjänligt.

    E. coli6 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
    Enterokocker<10 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
  8. Historiskt vattenprovHistorisk källdata · HaV historiskt prov

    Bergshamra, Mora

    Officiellt provresultat: Tjänligt.

    E. coli15 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
    Enterokocker<10 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
  9. Historisk provtemperaturHistorisk källdata · HaV temperatur vid provtagning

    Bergshamra, Mora

    9,0 °C19,0 °C
  10. Historiskt vattenprovHistorisk källdata · HaV historiskt prov

    Bergshamra, Mora

    Officiellt provresultat: Tjänligt.

    E. coli<10 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
    Enterokocker<10 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
  11. Historisk provtemperaturHistorisk källdata · HaV temperatur vid provtagning

    Bergshamra, Mora

    17,5 °C9,0 °C
  12. Historiskt vattenprovHistorisk källdata · HaV historiskt prov

    Bergshamra, Mora

    Officiellt provresultat: Tjänligt.

    E. coli1 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall
    Enterokocker<10 CFU/100 ml
    Inom tjänligt intervall